We hebben het gevoel dat er een merk is dat jaagt op het succes van de PhilipS Baristina. De KRUPS Coffee Crush maalt verse bonen, drukt het maalsel automatisch aan en zet je koffie, in een behuizing van vijftien centimeter breed. Er zit een conische metalen molen in en de pomp is opgegeven op 15 bar. Er zijn twee uitvoeringen. De SA4001 kost €299 en zet espresso, lungo en heet water, meet 15 bij 29,5 bij 36 centimeter, weegt 4 kilo en heeft een watertank van 1,8 liter en een bonenreservoir van 150 gram. De duurdere SA404BB staat rond de €350 en heeft een stoompijpje voor melk, drie maalstanden en een instelbare temperatuur. In beide gevallen kun je ook voorgemalen koffie in het koffiebakje doen. De machines liggen bij bol.com, Coolblue, MediaMarkt en Expert.
Hoe compact is vijftien centimeter echt
Krups noemt de machine tot 50% compacter dan een standaard volautomaat, en die claim is het narekenen waard. Op breedte alleen klopt hij niet helemaal: een veelverkochte instapvolautomaat als de De’Longhi Magnifica S is 23 centimeter breed, en 15 daarvan is 35% minder.
Maar breedte is niet wat je aanrecht kwijtraakt. De Magnifica meet 23 bij 43 centimeter en beslaat dus 989 vierkante centimeter; de Coffee Crush komt op 15 bij 29,5, oftewel 443. Dat is 55% minder werkblad. Op de maat die er in een keuken toe doet, is de claim van Krups dus eerder aan de voorzichtige kant dan overdreven. Het scheelt ongeveer een A5-vel aan ruimte.
Waar die ruimtewinst vandaan komt
Zo’n verschil krijg je niet door slimmer stapelen, en dat merk je in het gebruik. Een gewone volautomaat heeft een zetgroep die na elk kopje het koffieschijfje zelf in een bak laat vallen, en die bak leeg je om de zoveel kopjes.
Hier zit dat anders: het gebruikte maalsel komt in een uitneembaar koffiebakje dat je er na gebruik zelf uit haalt, leegt en afspoelt. Dat is de handeling die de machine zo smal maakt, want zo’n uitwerpmechaniek en afvalbak nemen precies de ruimte in die hier is weggelaten. Voor één of twee kopjes per dag is dat prima. Wie er acht per dag uit tapt, staat vaker bij de kraan dan bij een volautomaat. Dat is de kern van de afweging bij dit type machine.
Het verschil tussen de twee modellen is groter dan €50
Het persbericht laat in het midden wat er per uitvoering verschilt, en dat is nu juist het belangrijkste voor je keuze. De SA4001 doet espresso, lungo en heet water, heeft geen melkopschuimer en geen instelbare temperatuur.
De SA404BB heeft wél een stoompijpje, drie maalstanden en een temperatuur die je op het bedieningspaneel aanpast. Wil je cappuccino of latte, dan is er dus maar één model dat dat kan, en er zit geen melkkan bij. De SA4001 ligt sinds maart in de winkel, de SA404BB sinds juli. Voor €50 verschil krijg je melk, meer regelbaarheid en niets minder; als je alleen espresso drinkt, is dat verschil weggegooid geld.
Drie maalstanden is weinig
Bij het duurdere model staat een getal dat opvalt als je deze categorie kent. Drie maalstanden is voor een machine met bonen aan de krappe kant.
De maalgraad is namelijk de belangrijkste knop die je hebt: fijner maalsel laat het water langzamer door en geeft een vollere kop, grover maalsel het omgekeerde. Bij een gangbare volautomaat zitten daar vijf tot dertien stappen tussen. Met drie stappen stuur je vooral bij op sterkte en hoeveelheid in plaats van op de extractie zelf. Dat is geen ramp bij donker gebrande bonen, maar wie lichter gebrande specialiteitskoffie koopt, loopt eerder tegen de grens aan.
Die 15 bar is een pompspecificatie
Er staat een getal in dat je bij vrijwel elke koffiemachine ziet en dat minder onderscheidend is dan het lijkt. Espresso wordt gezet op ongeveer negen bar.
De trilpomp levert meer, en een overdrukventiel laat het teveel terugstromen. “15 bar” beschrijft dus wat de pomp aankan, niet waarmee je koffie wordt gezet. Ter illustratie: de concurrerende Philips Baristina staat op 16 bar en de De’Longhi Magnifica op 15, en dat zegt niets over welke betere koffie maakt. Kijk bij dit type machine dus liever naar de molen, de temperatuurregeling en hoeveel je zelf kunt instellen.
De directe concurrent is 3 centimeter breder en duurder
Er staat al zo’n smalle bonenmachine in de winkel, en de vergelijking valt hier gunstig uit. De Philips Baristina meet 18 bij 38 centimeter, kost €319 en heeft een watertank van 1,2 liter.
De Coffee Crush is dus smaller, ondieper, goedkoper en heeft een grotere tank. Het scherpste verschil zit ergens anders: bij de Baristina is de maalgraad niet instelbaar, terwijl dat bij de Krups wel kan. Dat is bij een machine die zijn hele bestaansrecht aan verse bonen ontleent een wezenlijk punt. Wij testten eerder de Philips Baristina met melkopschuimer, en de Coffee Crush mikt op precies dezelfde koper.
Krups belooft vijftien jaar onderdelen
Eén ding dat niet in het persbericht staat maar bij een apparaat van driehonderd euro zwaar weegt, is wat er gebeurt als er iets stukgaat. Krups zegt onderdelen te leveren tot vijftien jaar na aankoop, een belofte die sinds 1 januari 2022 geldt en die de eerdere tien jaar verving.
Het bedrijf houdt daarvoor naar eigen zeggen ruim 8,3 miljoen onderdelen op voorraad. Daar hoort één praktische kanttekening bij: reparatie moet door een erkend adres gebeuren, en in Nederland is er daar maar één van. Reken dus op opsturen in plaats van langsbrengen. De fabrieksgarantie is twee jaar; in Nederland mag je van een machine in deze prijsklasse los daarvan langer verwachten dan dat, en die belofte over onderdelen maakt dat ook realistisch afdwingbaar.
Dat Duitse verhaal is al een kwart eeuw Frans
In de bedrijfsomschrijving staat de nadruk op Duitse herkomst sinds 1846, en dat is historisch juist maar niet het hele beeld. Krups is sinds de gedeeltelijke overname van Moulinex en Krups in 2001 en 2002 onderdeel van het Franse Groupe SEB.
Dat is meer dan een weetje. Diezelfde groep bezit Tefal, Rowenta, Moulinex en WMF, en de belofte over vijftien jaar onderdelen is een beleid van dat concern en niet van een Duitse fabriek. Het is dus juist de Franse eigenaar die hier het argument levert waar je iets aan hebt. Wie de machine koopt om het Duitse vakmanschap, koopt in de praktijk een product van een Frans concern met fabrieken verspreid over de wereld.
Waar je op let voordat je er een haalt
Drie dingen bepalen of dit bij jouw keuken past. Het bonenreservoir houdt 150 gram, en dat is bij zeven à acht gram per kopje goed voor zo’n twintig koppen: de watertank van 1,8 liter is dus niet wat als eerste leeg is.
Bedenk daarnaast dat deze machine één kopje tegelijk zet; twee tegelijk voor bezoek gaat niet. En kijk naar hoe vaak je dat koffiebakje wilt legen, want dat is het verschil met een volautomaat dat je dagelijks merkt. Handig is dat het apparaat met 4 kilo licht genoeg is om even weg te zetten, en dat hij zichzelf na acht minuten uitschakelt. Ontkalken blijft met Nederlands leidingwater routine, en Krups heeft daar een automatisch programma voor.
KRUPS Coffee Crush kopen
Vergelijk de actuele prijs bij onze partners:
Dit zijn affiliatelinks. Koop je iets via zo'n link, dan ontvangt GadgetGear een kleine vergoeding. Jij betaalt niets extra.


