AOC komt met de CQ32G4ZA, een gebogen gamingmonitor van 31,5 inch die drie combinaties van resolutie en verversingssnelheid aanbiedt. Je kiest in het schermmenu tussen QHD op 260Hz, Full HD op 360Hz en HD op 500Hz.
Onder de motorkap zit een Fast VA-paneel met een curve van 1500R, een contrastverhouding van 4.000:1, 450 cd/m² helderheid, 95% dekking van DCI-P3 en een DisplayHDR 400-certificering. De monitor verschijnt in december en krijgt een adviesprijs van 239,99 pond, omgerekend zo’n 275 euro.
Wat je inlevert bij 500Hz
AOC noemt de snelste stand HD, en dat is de nette manier om 1280 bij 720 pixels te zeggen. Op een scherm van 31,5 inch betekent dat 47 pixels per inch.
Ter vergelijking: dezelfde monitor komt in QHD uit op ongeveer 93 pixels per inch en in Full HD op zo’n 70. Een gewone 27-inch QHD-monitor zit op 109. Die 500Hz-stand levert dus geen wat zachter beeld op maar een zichtbaar grof beeld, en op tachtig centimeter scherm zie je dat zonder moeite.
Dat is geen ontwerpfout, het is de natuurkunde van het paneel: minder pixels betekent minder gegevens per beeld en dus meer beelden per seconde. Maar het maakt wel duidelijk voor wie die stand bedoeld is. Speel je Counter-Strike of Valorant op een lage instelling en jaag je op elke milliseconde, dan is dit een knop die je gaat gebruiken. Voor alle andere gevallen zet je hem één keer aan om te kijken hoe het eruitziet en daarna nooit meer.
De aansluiting is het echte knelpunt
Hier zit een detail dat het persbericht netjes tussen de aansluitingen verstopt. De monitor heeft twee HDMI 2.0-ingangen en één DisplayPort 1.4.
HDMI 2.0 haalt maximaal 18 gigabit per seconde. QHD op 260Hz vraagt ruwweg 23, en Full HD op 360Hz komt daar ook overheen. Die twee hoofdstanden werken dus alleen via DisplayPort, waar compressie het verschil goedmaakt. Sluit je een tweede computer of een laptop op HDMI aan, dan zit je daar op een aanzienlijk lagere verversingssnelheid.
Voor consolebezitters is dat concreet: een PlayStation 5 of Xbox Series X heeft HDMI 2.1, maar deze monitor niet. Je komt dan uit op 1440p bij 120Hz, wat prima is voor die consoles, maar de nummers uit de kop haal je er niet mee.
Waarom VA hier een bewuste keuze is
Fast VA is in deze categorie ongebruikelijk; de meeste snelle gamingmonitoren gebruiken IPS. Het verschil zit in het contrast: 4.000:1 tegenover de ongeveer 1.000:1 die je bij IPS krijgt. In donkere spellen levert dat een merkbaar beter beeld op, met zwart dat ook echt zwart is in plaats van donkergrijs.
De keerzijde van VA is bekend en juist bij dit type monitor relevant. Donkere pixels schakelen bij VA trager dan lichte, waardoor je in donkere scènes bij snelle beweging een sleep kunt zien. AOC noemt 1ms GtG en 0,3ms MPRT, maar dat zijn cijfers die onder ideale omstandigheden worden gemeten. Of het paneel die zwartsleep onder controle heeft, is precies wat je in een test wilt zien voordat je 500Hz als argument accepteert.
Let bij DisplayHDR 400 ook op wat dat label betekent: het is de instapcertificering en zegt vooral dat de monitor een hdr-signaal accepteert. Met 450 cd/m² krijg je geen hdr-beeld zoals op een goede televisie, en dat is bij een monitor van deze prijs ook niet de verwachting.
Wat dit interessant maakt
Voor rond de 275 euro krijg je een gebogen scherm van 31,5 inch dat in zijn hoogste bruikbare stand QHD op 260Hz doet. Dat alleen al is een scherpe prijs, en losse monitoren die 500Hz halen kosten doorgaans een veelvoud.
De eerlijke lezing is dan ook dat je die 260Hz-stand het hele jaar gebruikt en dat de twee andere er gratis bij zitten. Dat is niet minder waard dan wat AOC ervan maakt, het is alleen een andere volgorde: geen monitor die je per spel omschakelt, maar een goede QHD-monitor met een noodknop voor wie competitief speelt.
Voor de aanschaf blijft er één ding onduidelijk: AOC spreekt over Adaptive-Sync zonder te vermelden of het scherm ook gecertificeerd is voor FreeSync Premium of G-Sync Compatible. Dat verschil merk je pas als de beeldsnelheid in jouw spel gaat schommelen, en het is een van de eerste dingen om na te vragen bij de introductie in december.